miercuri, 28 septembrie 2011

Ce e parfumul? Visul unei umbre...


Asemenea mai multor profesori universitari de filosofie, Kiki nu are sentimentul ridicolului în panseuri; numai analfabetismul o împiedică să se manifeste în scris, precum confraţii ei sus-citaţi. În maşină, în drum spre grădiniţă, pe ea o deranjează faptul că Abu nu vrea să-şi atârne, ca tot cocalarul autohton, un flacon frumos mirositor de oglinda retrovizoare. Totuşi, ochiul ei abil distinge un matinal joc de lumini, aşa că se lansează în speculaţii metaforice, cu pronunţat iz pindaric: "Uite, Abu, zicem (asta înseamnă, în Kikispeak, ne prefacem) că e un parfum acolo, făcut din umbră".

joi, 8 septembrie 2011

Jenant


Pe drumul de întoarcere de la mare, în maşină, şoferul (e vorba despre Abu, desigur, care, atunci cînd are ocazia, pozează şi el în persoană importantă, gen conducător auto, paznic sau gestionar) iniţiază un dialog sub orice nivel intelectual: "Îţi place de Abu?". "Da", răspunde Kiki, neomiţînd să adauge: "dar mai mult de mama". "Îţi place totuşi mult şi de Abu?", se afundă omul în mlaştina penibilului. "Bine, îmi place mult şi de tine, ca să nu te superi".

sâmbătă, 20 august 2011

Vitamine gratis


Pentru a face sport, ai nevoie de energie. Kiki mănâncă niște felii de banană și anunță pe un ton important: „Vitamine gratis!”.

miercuri, 10 august 2011

Te fac şerif


În scurta, dar intensa perioadă de golăneală a lui Abu (care s-a întins pe aproximativ cinci ani), una dintre cele mai prizate farse era aceea a şerifului. Tehnica, învăţată de la vagabonzii mai mari, consta în umilirea adversarului prin brusca tragere în jos a nădragilor acestuia. Într-o pasă proustiană, Abu o întreabă pe BB: "Vrei să te fac şerif?". "Ce-i aia?", vine întrebarea circumspectă. "Adică să-ţi dau pantalonii jos". Kiki este revoltată şi începe să gesticuleze cu mâna, ca Ion Iliescu în zilele bune: "Abu, ai văzut-o tu pe buni în fundul gol? Ai văzut-o pe mamaie Rodica în fundul gol? Pe tataie Bastu? Pe tataie Vasile? Nimeni nu umblă cu fundul gol", conchide ea filosofic. Apoi, reflectând suplimentar, Bebukanul întreabă: "De ce nu te faci pe tine şerif?".

luni, 1 august 2011

Cealaltă posibilitate


Acum, că mama și Abu sunt plecați, au loc conversații în trei, pe skype. Kiki sondează terenul pe frontul natalității: „De ce nu-mi faceți o surioară?”. Mama: „Vrei tu?”. „Da!”. „Bine, dar dacă iese băiețel?”. Kiki ruminează: „Băieții se bat, aleargă, se joacă tot timpul cu pistoalele... Mai bine rămâne așa”.

miercuri, 20 iulie 2011

Aia de engleză


Kiki o întreabă pe mama: „Cum o cheamă pe aia de engleză?”. Mama răspunde: „Nu-i mai spune, mami, așa, că nu e frumos”. BB, cu şmecherie: „De ce, aia de engleză se supără? Nu suportă?”.

joi, 14 iulie 2011

Ghici!


Mama (din Jărmania) și Abu (din Englitera) vorbesc cu Kiki pe skype. BB îi cere mamei să ghicească la ce se gândește ea. Când aude răspunsul, „te gândești c-o iubești pe mama ta”, Bebukanul se grăbește să precizeze: „Da, așa e, dar te iubesc mai târziu. Acum ghicește la ce mă gândesc”.